SEO Nedir ve Nasıl Yapılır? | Arama Motoru Optimizasyonu 2021’de nasıl yapılır?


SEO nedir Arama motoru optimizasyonu nasıl çalışır? Seo ne işe yarar? Kendinize bu soruları soruyorsanız, bu yazı tam size göre! Size arama motoru optimizasyonunun nasıl çalıştığını ve sihirbazlıkla ilgisi olmadığını göstereceğim. Zaman kaybetmeden hemen başlayalım!

SEO nedir?  

Arama motoru optimizasyonu (İngilizce – Search Engine Optimization) arama motorunun kullanıcıları için bir web sitesinin ve içeriğinin görünürlüğünü artırmaya yarayan önlemleri ifade eder. SEO’nun amacı, web sitelerinin, videoların ve görsellerin içeriklerinin ücretsiz arama sonuçlarında (Natural Listing) organik sıralamasında daha üst sıralarda görünmesini sağlamaktır.

seo nedir?

Arama Motoru Nedir?

Dünyadaki en popüler arama motoru Google’dır ve Google’ı daha önce kullandığınızı varsayıyorum. Google’da bir şey aradığınızda, arama sorgunuzla ve arma amacınızla en iyi eşleşen sonuçları göreceksiniz. Örneğin, „SEO nedir“ diye bir arama yapıyorsanız, arama amacınız bu konu hakkında daha fazla bilgi edinmektir. Google, arama amacınız için en iyi sonuçları almanızı sağlar. Bu blog yazısına Google üzerinden rastladıysanız, bu konuyu Google’den araştırmış olmalısınız, değil mi?

Arama Motoru Nedir?

Google’dan bahsetmişken, tüm ülkelerdeki en popüler arama motoru değil. Aşağıdaki listeye bakın: Diğer arama motorları bu ülkelerde daha popülerdir.

 • Çin (Baidu)
 • Japonya (Yahoo! Japan)
 • Güney Kore (Naver)
 • Rusya (Yandex)
 • Çek Cumhuriyeti (Seznam)

Herhangi bir arama motoru için SEO yapabilirsiniz. Ancak bu yazıda Google SEO ile ilgileneceğiz.


Sizin için SEO konusuna genel bir bakış sağlayan bir video hazırladım. Videoya göz atın ve ardından Makaleyi okumaya devam edin.

Arama Amacı Nedir?

Google’da arama yapan herkesin de bir niyeti var. Bu niyet SEO için çok önemlidir çünkü eğer kullanıcının niyetini bilirsek onlar için içerik üretebiliriz. Örnek olarak: Birisi sadece „pizza“ arıyorsa, sadece tarifleri bulmak isteyebilir. Ama birisi „Ankara’da pizza sipariş et“ arıyorsa, bu kullanıcı Ankara’da pizza sipariş etmek istiyor. Arama niyetini anlamanın neden önemli olduğunu şimdi anlıyor musunuz? Anahtar kelime kombinasyonlarına (Keyword Combinations) bakarız ve onlardan arama niyetini çıkarmaya çalışırız.

Arama Amacı Nedir?

Anahtar elimeler nedir? (Keywords)

Anahtar kelimeler, İngilizce „Keywords“ den gelir ve arama sırasında arama motorlarına yazılan kelimelerdir. Anahtar kelimeler bize çok şey anlatabilir ve Anahtar kelimelerin uzunluğuna bağlı olarak, arama yapanın amacını tanıyabilir ve özel içerik oluşturabiliriz.

Arama hacmi nedir?

Arama hacmi, belirli bir anahtar kelimenin ne sıklıkla arandığı hakkında bilgi sağlar. Bir anahtar kelime ayda yalnızca 10 aranıyorsa, arama hacmi düşüktür. Bir anahtar kelime ayda 1.000 kez aranırsa, SEO stratejimiz için kullanabileceğimiz iyi bir arama hacmi olabilir.

Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır?

Firma olarak firmanıza uygun anahtar kelimeler için arama sonuçlarının ilk sayfasında bulunması önemlidir. Bu nedenle, kullanıcıların şirketimizin ürün veya hizmetlerini istediklerinde aradıkları anahtar kelimelerini bilmemiz gerekir.

Arama motoru optimizasyonu, web sitesinde ve web sitesi dışında yapılan optimizasyon önlemlerinden oluşur.

Bir dijital pazarlama uzmanı olarak, aşağıdaki terimleri bilmeniz gerekir:

 • OnPage optimizasyonu = web sitenizdeki önlemler, örneğin meta öğelerinizin iyileştirilmesi, bir açılış sayfasındaki içeriğin anahtar kelime veya varlık optimizasyonu, responsive tasarım vb.
 • OffPage Optimizasyonu = sitenizin dışındaki faaliyetler, örneğin backlink bağlantıların ve websiteyi bahsetmeleri
 • Anahtar kelimeler = arama terimleri
 • Organik Arama Sonuçları (Organic Listing) = doğal ve ücretsiz organik arama sonuçları
 • Arama motoru sıralaması = arama sonuçlarının sıralaması

Bir not: Sayfanızın hemen 1 numaraya atlamasını beklemeyin. Oraya ulaşmak çok çalışma, bilgi birikimi ve sabır gerektirir. Google’da birinci olmayı hak etmelisin.

Google’ın arama motoru sıralaması nasıl ve ne belirlenir?

Google, kullanıcıya arama sorgusu ve niyeti için en kısa sürede mümkün olan en iyi sonuçları sağlamak ister.

Böyle Düşünün: İnternet büyük bir kütüphane gibidir ve arama motorları doğru kitapları hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olur. İnternette milyonlarca web sitesi var ve kullanıcı tüm internet adreslerini bilemez. Ayrıca kullanıcı web sitesinde ne tür içerik bulunduğunu bilemez. Arama motorları bu sorunu çözmeye yardımcı olur.

Peki Google hangi web sitelerinin ilk 10’da yer aldığına nasıl karar veriyor? Çok kolay! Google, bir web sitesinin yetkisini ve alaka düzeyini değerlendirmek için algoritmasını kullanır. Alaka düzeyi ne kadar alakalı (yani icerigi) ve otorite ne kadar büyükse, Google sıralaması o kadar yüksek olur.

seo nasil yapilir

Google’da sıralama için önemli faktörler

 • İçerik – sayfada (arama sorgusu alakası, kalitesi ve uzmanlık faktörü)
 • Backlink’ler – diğer web sitelerinden sayfaya
 • Kullanıcı sinyalleri – kalış süresi gibi
 • HTTPS, Mobile Friendly, Safe Browsing, Core Web Vitals 

Bir sayfanın belirli bir anahtar kelime için sıralanmasını istiyorsanız, o sayfanın kullanıcının aradığını sunması gerekir. İçerikle, linklerle ve backlinklerle belirli bir otorite de yaratırsanız sıralama şansı yüksektir.

Google’ın SEO için kalite yönergeleri ve kuralları

Google, bir web sitesinin kalitesini tanımlayan belirli kurallara ve yönergelere sahiptir. Bu şekilde, Google spam web sitelerini filtreleyebilir ve onları arama sonuçlarından çıkarabilir. SEO optimizasyonları konusunda dikkatli olmalısınız ve kuralları çiğnememelisiniz. Bu kurallar olmasaydı, arama sonuçları kullanıcı için faydalı olmazdı.

Arama motoru spam’i, arama motoru sıralamalarını manipule etmek için tüm yöntemleri açıklar. Bu tür SEO önlemlerini kullanırsanız:

 • arama sonuçlarındaki görünürlüğünüz kalıcı olarak azalır.
 • en kötü durumda, web siteniz Google sıralamasından tamamen yasaklanacaktır.

Bu tür yasaklı yöntemler SEO endüstrisinde „Black Head SEO“ (inglizcesi Black Hat Search Engine Optimization) olarak adlandırılır. Bunun tersi (yasak olmayan) “White Head SEO” olarak adlandırılır.

seo teknikleri

Yasak olan “Sayfa İçi SEO Teknikleri”:

 • Saklı yazılar
 • Saklı Linkler
 • Yazıları gereksiz yere anahtar kelimer ile doldurma
 • Kopyalanan içerik
 • Otomatik olarak oluşturulan içerik
 • Çok sayıda zayıf içerik sayfası oluşturma
 • Yasaklanmış Backlink yöntemleri (örneğin satın almak)

Arama motoru yöneticisi veya SEO yöneticisi ne yapar?

İyi bir SEO yöneticisi, dijital pazarlamanın tüm alanlarını bilir. SEO yöneticisi, web sitesinin bulunabilirliğinin artmasını sağlar. Anahtar kelime araştırması, seo stratejisi, içerik planlaması, web sitesi yapısı ve çok daha fazlasını yapıyor. Tüm bu faaliyetler sitenin sıralamasının yükselmesini sağlar.

Bir SEO yöneticisinin sorumluluk alanları:

 • Anahtar kelime araştırması (ingilizcesi Keyword Research)
 • SEO strateji geliştirme
 • Rakip analizi
 • Teknik optimizasyon
 • OnPage optimizasyonu (ingilizcesi OnPage Optimization)
 • Oraganik şekilde backlinkler oluşturma
 • İçerik Pazarlama Stratejisi (ingilizcesi Content Marketing Strategy)

SEO optimizasyonu ne işe yarıyor?

Şimdiye kadar okuduysanız, Seo’nun yan tarafta yapabileceğiniz bir şey olmadığını fark etmiş olacaksınız. SEO’nun mükemmel bir şekilde düşünülmesi ve planlanması gerekir. Bu, çok fazla deneyim ve uzmanlık gerektirir.

arama motru optimizasyonu

İyi bir SEO için en önemli nedenler

1. Organik arama, en güçlü ve en kazançlı dijital pazarlama kanalıdır.

Organik arama (inzlicesi „Organic Search“; hepsinden önce Google‘de), son birkaç yılda kullanıcıların arama niyetiyle eşleşen sonuçlar sunma konusunda önemli ölçüde daha iyi hale geldi. BrightEdge tarafından yapılan bir araştırmaya göre, organik arama tüm web trafiğinin% 53,3’ünü oluşturuyor. Bu, organik aramayı en önemli ziyaretçi kaynağı ve en güçlü dijital pazarlama kanalı yapar.

Bu şirketler için ne anlama geliyor?

Bir şirket olarak, veri analizi ve arama davranışıyla uğraşmak zorundasınız. Bu, şirketin organik aramada potansiyel müşterileri yakalayabileceği bir içerik stratejisi geliştirmesini sağlar. Bu size şirketi büyütme fırsatı verir.

2. Türkiye’de arama motorları için optimizasyon henüz başlangıç ​​aşamasındadır.

Türkiye’de şirketlerin çoğu henüz SEO’nun muazzam potansiyelini keşfetmedi. Bu, artık SEO’ya yatırım yapan şirketlere kendilerini pazarda konumlandırmaları için inanılmaz bir fırsat veriyor. Türk şirketlerinin web sitelerine bakarsanız, çoğu hala çok amatör. Bu nedenle bugün SEO ile başlayan şirketler daha sonra bundan faydalanacaktır.

3. SERP’lerin 1. sayfasındaki sonuçlar çok yüksek düzeyde güvene sahiptir.

SERPS’in ilk sayfası, yani arama sonuçlarının ilk sayfasındaki web siteleri, kullanıcıların daha yüksek bir güven seviyesine sahip olmasını sağlar. Güvenen bir kullanıcının müşteri olarak kazanması daha kolaydır.

4. SEO içeriği ile hedef kitlenizi farklı aşamalarda yakalayabilirsiniz.

Kullanıcının satın alma kararı, kullanıcının satış aşamasına bağlıdır. Bazı kullanıcılar başlangıçta yalnızca bilgi ararken, diğerleri zaten bir ürün veya hizmet satın almaya hazırdır. Doğru içerik stratejisi ile her kullanıcıyı farklı aşamalarda yakalayabilirsiniz.

5. Arama motoru optimizasyonu geleceğe yapılan bir yatırımdır

Web sitenizi gerçekten SEO optimizasyonuna sokmak biraz zaman alır. Ancak web siteniz Google’da yerini aldıktan sonra, daha uzun bir süre için kazançlı trafik getirecektir. Şöyle düşünün: şirketinizi istanbul’un en çok ziyaret edilen caddesine yerleştirin. Yeterince insan olduğu için elbette orada satış yapacaksınız. Google’daki yerleşim aynıdır. Google’daki konumunuz ne kadar yüksekse, web sitenize o kadar çok kişi gelir.


Web sitemizde yeniyseniz ve dijital pazarlama hakkında hiçbir fikriniz yoksa, önce bu başlangıç ​​rehberini okumalısınız.


Arama motoru optimizasyonu (SEO) kimler içindir?

SEO veya arama motoru optimizasyonu çok etkilidir ve birçok şirket için tavsiye edilir.

seo hangi sirketler icin

SEO bu alanlarda tavsiye edilir.

 • online mağazalar
 • pahalı hizmetler (ör. danışmanlık hizmetleri, komisyoncu ofisleri, acenteler, …)
 • yerel pazara hakim olmak isteyen yerel şirketler

SEO bu alanlarda dikkatli düşünmelisi gerekir

B2B alanı

Siparişler burada özel kişiler aracılığıyla yayınlanır. Örneğin, yalnızca büyük B2B siparişleri kabul eden bir baskı şirketi için, Google için optimizasyon işe yaramaz.

Oldukça rekabetçi bir alanda çok düşük arama hacmi olursa

Bazı sektörlerde, google’daki arama hacmi çok düşük olabilir. Aynı zamanda rekabet güclü olabilir. Bu gibi durumlarda, arama motoru optimizasyonunun mantıklı olup olmadığını dikkatlice düşünmelisiniz.

Arama motoru optimizasyonunun şirketiniz için değip değmediğini nasıl anlarsınız?

Ana anahtar kelimeleriniz için arama hacmi ve tıklama başına fiyatı, şirketiniz için Google’da potansiyelin olup olmadığı ve ne kadar potansiyel olduğu hakkında bilgi sağlar. Yeterli talep olup olmadığını ve SEO stratejinizin hangi arama terimlerini hedeflemesi gerektiğini görmenin yolu budur. Daha yüksek tıklama fiyatları, hangi anahtar kelimelerin gerçekten potansiyel müşterilere ve satışlara yol açtığını gösterir.


Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) 2021’de

Artık Google’ın web sitelerini nasıl sınıflandırdığını ve SEO’nun gerçekte ne getirdiğini bildiğinize göre, Google algoritması için en önemli faktörlerin hangileri olduğuna daha yakından bakalım. Başka bir deyişle: web sitemin daha üst sıralarda yer alması için ne yapabilirim?

Arama Motoru Optimizasyonu nasil yapilir

1. Kaliteli içerik

Web sitelerinde boş içerik bulundurmak veya gereksiz yere anahtar kelimelerle doldurmak, web sitesinin google’da daha üst sıralarda yer alması için yeterli değildir. Aksine, Google’ın web sitenizi cezalandırmasına neden olabilir. Google, web sitesinin kalitesini belirlemek için 200’den fazla faktör kullanır. Bu faktörler, diğer şeylerin yanı sıra içeriğin kalitesini ölçmek için tasarlanmıştır. Kaliteli içerik, içeriğin kullanıcının arama sorgusunu yanıtlamasına yardımcı olması gerektiği anlamına gelir. Google, kullanıcıya arama sorgusu için en iyi sonuçları sunmak ister. En iyi sonuçlar, en iyi içerik olmalıdır. Google, bir kullanıcının web sitenizde ne kadar süredir bulunduğunu tam olarak bilir. Çoğu zaman içerik yüksek kaliteli ise kullanıcı web sitesinde daha uzun süre kalır. Bu nedenle, her zaman kullanıcıya arama sorgusuna mümkün olan en iyi yanıtı vermeye çalışmalısınız.

Kaliteli içerik şu şekilde olmalıdır:

 • doğru bilgi
 • “kapsamlı” bilgi ve tam cevaplar
 • web sitesinde icinde faydalı ve mantıklı linklemer
 • güncel
 • makul uzunluk
 • Tam olarak arama amacına hizmet etmeli

2. İçerik tasarımı

Sadece içeriğin kalitesi değil, içerik tasarım da önemlidir. İçerik tasarımı, kullanıcının yazılanları kolayca anlamasını sağlamalıdır. Bu nedenle içeriğin yapısı ve yazılma şekli hedef kitleye uygun olmalıdır. Her zaman akademik düzeyde bir şeyler yazmanız gerekmez, bunun yerine kullanıcının veya hedef grubun dilini kullanmanız gerekir. Ayrıca, içerik tasarımı aynı zamanda görsel unsurların dahil edilmesi anlamına gelir. Çok az kişi uzun süre okumaktan hoşlanır, bu nedenle kullanıcıya çeşitliliği sunmak için yazdıklarınızın arasına uygun resim, video ve grafikleri de eklemelisiniz.

Bunlara dikkat edin

 • Kısa cümleler yazın ve hataları düzeltin
 • Anlaşılabilirliğe daha fazla dikkat edin
 • Paragrafların çok uzun olmasına izin verme
 • Paragrafları grafikler, tablolar, listeler, videolar vb. ile görsel olarak hafifletin

3. Yetki ve Otorite

İyi bir sıralama için Google’ın sitenizi güvenilir ve tavsiye edilebilir olarak sınıflandırması önemlidir. Bunun arkasında Google EAT (inigilizece Expertise – Authority – Trustworthiness / Uzmanlık – Yetki – Güvenilirlik) adlı güncelleme var. Güvenilirlik ve otorite ancak yıllarca süren doğru içerik stratejisi ile elde edilebilir. Google, web sitesinin içeriğinin bu alanda uzmanlık sahibi bir kişi tarafından yazılmasını istemektedir. Bu nedenle, içeriğin iyi araştırılması ve belirli bir uzmanlığa sahip birinden gelmesi gerekir. Örneğin „okçuluk“ ile ilgili bir web sitesi yapmak istiyorsanız içeriğin okçuluk hakkında bilgisi olan birinden gelmesi gerekir. Deneyim ve uzmanlık Google için çok önemlidir. Bu, Google’ın, kullanıcılarının kaliteli arama sonuçları almasını sağlamasını sağlar.

4. Temel teknik bilgi

Bir SEO stratejisi uygulamak için belirli bir temel teknik bilgiye sahip olmanız gerekir. Google’ın sinyalleri tanıması için içeriğin belirli teknik yapıları takip etmesi gerekir. Yazılanlar belli bir şekilde formatlanmış olmalı ve bunun için en azından cms sistemleri ile çalışabiliyor olmalısınız. Programlama becerileri gerekli değildir.

SEO için önemli olan önemli teknik örnekler

 • Web sitesinin hızlı açılması
 • Mobil uyumlu
 • URL yapısı
 • Güvenlik önlemleri

Pratikte Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Artık SEO’nun temel teorik bilgilerini (arama motoru optimizasyonu) okudunuz. Pratikte nasıl görünüyor? Web sitesinin google tarafından tanınması ve sıralanması için ne yapmanız gerekiyor? SEO’nun adımları nelerdir? Bu bölümde SEO uygulama adımlarına daha yakından bakacağız.

Arama Motoru Optimizasyonu nasil teknikleri

SEO Nasıl Yapılır

Seo tam olarak nasıl yapılır? Hadi SEO adımlarına bakalım:

1. Adım: Anahtar Kelime Araştırması

Her şeyden önce, şirketimiz için hangi anahtar kelimelerin doğru olduğunu bulmalıyız. Doğru anahtar kelime araştırması, başarılı bir SEO stratejisinin temelidir. Bu nedenle, anahtar kelime araştırması için çok zaman ayırmalı ve bunu doğru yapmalısınız. Değilse, aylarca süren içerik seo stratejisi size daha sonra yardımcı olmayacaktır.

2. Adım: Arama niyetinin analizi

Arama amacı analizi, anahtar kelime araştırmasından sonra anahtar kelimeleri alt gruplara ayırmak için kullanılır.

Kendinize şu soruyu sorun: Kim, hangi amaç için hangi kelimerle neyi arıyor?

Arama sorgularının amacını biliyorsanız, web sitesinin içeriğini kullanıcının niyeti ile uyumlu hale getirebilirsiniz. Kullanıcının arama niyetini biliyorsanız, onları web sitenizde müşterilere çok daha kolay bir şekilde dönüştürebilirsiniz. Kullanıcının niyeti anahtar kelimelerden çıkarılabilir. Önerileri müşteri yolculuğuna göre alt bölümlere ayırmalı ve web sitesinin içeriğini buna göre planlamalısınız.

3. Adım: Sayfa yapısını planlayın

Web sitesinin sayfa yapısı baştan planlanmalıdır çünkü değişikliklerin daha sonra SEO üzerinde büyük bir olumsuz etkisi olacaktır. Sayfa yapısı, Google tarayıcısı için de önemlidir. Google tarayıcısı, web sitesinin arama motorunda sıralanabilmesi için sayfa yapısını tanıyabilmelidir.

4. Adım: SEO içeriğini yazın ve optimize edin

Her alt sayfanın çok fazla yazıya ihtiyacı yoktur, ancak çoğunun ihtiyacı vardır! Buna göre, içerik yazma çalışması için çok zaman planlamalısınız. Anahtar kelimeyle birkaç satırı basitçe doldurmak size yarardan çok zarar verir. Yoksa bu tür içeriği kendiniz okumak istermisiniz?

5. Adım: Google Snippet’i optimize edin

Google snippet, bir başlık etiketi ve bir meta açıklamadan oluşur (Title Tag ve Meta Description). Bu, yayınınızın daha sonra Google arama sonuçlarında görünecek olan bölümüdür. Bu, google’daki yerleşim ve google’daki kullanıcıların tıklama davranışı için son derece önemlidir. Snippet ne kadar iyi optimize edilirse, sıralandıktan sonra yayınınızı o kadar çok kişi tıklar. Lütfen bu bölümü küçümsemeyin!

6.Adım: İçeriği yayınlayın

Şimdiye kadar tüm adımlar izlendiyse, içeriğinizi yayınlayabilirsiniz. İçeriğinizin Google’da taranıp sıralanması biraz zaman alacaktır. Bu arada, hazırladığınız içerik planınıza odaklanın ve içeriğinizin geri kalanını yayınlayın. Aynı içeriğin iki kez yayınlanmadığından emin olun, yazılı içeriğin farklı olması gerekir, böylece yazılı içeriğin istenen anahtar kelimeler için Google’da sıralanır. İki sayfanı veya makalenin içeriği birbirine çok benzerse, anahtar kelime sıralamada sorun yaşayabilirsiniz.


Google Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Ne Kadar Sürer?

İlk arama motoru optimizasyonu sonuçlarını ne zaman göreceğim? Kendinize bunu sorarsanız ve cevabın „Hızlı“ olmasını beklerseniz, sizi hayal kırıklığına uğratmalıyım. SEO uzun bir süreçtir ve ilk sonuçları görmek en az 6 ila 12 ay sürer. Elbette bu her zaman sektöre, rekabete ve web sitesinin yaşına bağlıdır. Birkaç yıllık ve sektörde belirli bir otoriteye sahip bir web siteniz varsa, google sıralaması daha az zaman alacaktır.

Google Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Ne Kadar Sürer?

SEO vs. SEA

Arama motoru optimizasyonu ile arama motoru reklamcılığını karşılaştıracağız. Artık SEO’nun ne olduğunu uzun ve geniş bir şekilde açıkladık. Peki ya SEA? SEA Arama Motoru Reklamcılığının kısaltmasıdır. Peki hangisi daha iyi, SEO mu yoksa SEA mı?

Bu ana hedefinizin ne olduğuna bağlı.

Google Ads, ödeme yaptığınız sürece size görünürlük sağlayabilir. Ancak ödemeyi bıraktığınızda web siteniz kaybolur. Bu SEO ile olmaz. Google’da sıralanan web siteleri size yıllarca ücretsiz trafik getirebilir. SEO ve SEA arasındaki en büyük fark, SEO’nun uzun vadede ücretsiz trafik getirmesidir. SEA, yalnızca ödeme yaptığınız sürece trafik getirir.

SEO optimizasyonunu kendiniz mi yoksa bir SEO ajansı ile mi yapalım?

Arama motoru optimizasyonunu kendim yapabilir miyim? Her konuda olduğu gibi, bu konuyla da kendinize aynı soruyu sorabilirsiniz. Bir arabayı kendiniz tamir edebiliyorsanız, kendiniz yapın. Değilse, bir profesyonelin yapmasına izin verin. SEO ile çok yanlış yapabilir ve dolayısıyla şirketinize zarar verebilirsiniz. Bu nedenle SEO uzmanları web sitenizde size yardımcı olmalıdır.

SEO’nun maliyeti nedir?

Maliyetler birkaç faktöre bağlıdır. SEO stratejisinin hangi dil ve hangi dal için olduğuna bağlı olarak fiyat değişebilir.

SEO fiyatları

GÖREVSAATLİK GİDER
Ayrıntılı bir açılış sayfası için içeriğini araştırmak ve yazmak6-8  saat
Içeriği websiteye yüklemek1-2 Saat

Profesyonel bir ajansın saatlik ücreti 600-900 TL’dir. Bu, cetveldeki iş için yaklaşık 9000 TL eder.

Uyarı: Bu fiyata anahtar kelime araştırması, devam eden ilerlemenin izlenmesi veya teknik önlemler dahil değildir.

Ucuz SEO ajanslarına dikkat etmelisiniz. Ya kötü iş adamları ya da ne yaptıklarını bilmiyorlar. Düşük bir fiyat, muhtemelen işe çok fazla çaba göstermeyecekleri anlamına gelir. Sonunda, sadece paranızı değil, aynı zamanda google’daki yerleşiminizi de kaybedeceksiniz.


Şirket olarak danışmanlığa veya desteğe ihtiyacınız var mı? Bu formu kullanarak ajansımızla iletişime geçebilirsiniz!


Arama motoru optimizasyonunu nasıl öğrenebilirim?

Aylık destek için bir bütçeniz yok, ancak SEO için kendi başınıza bol miktarda motivasyonunuz var mı? Web sitemizde okuyun, videolarımızı izleyin, dijital pazarlamayı öğrenin.


SEO optimizasyonu hakkında sık sorulan sorular

Arama motoru optimizasyonunu nasıl yapapılır?

Arama motoru optimizasyonu, kendi web sitenizi, Google gibi arama motorlarında seçilen anahtar kelimeler için bulunacak veya görünürlük kazanacak şekilde optimize etmedir. Bu, içerik, diğer web sitelerinden linkler, kullanıcı deneyimi ve teknolojiyle ilgili çeşitli önlemleri içerir.

SEO Pazarlama nedir?

Arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin Google gibi arama motorlarının organik, ücretsiz arama sonuçlarına yerleştirilmesini iyileştirmeye yönelik tüm önlemlerdir. Amaç, seçilen arama terimlerini (anahtar kelimeler) kullanarak trafiği artırmaktır.

OnPage Optimizasyonu nedir?

OnPage optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu sırasında kendi web sitenizde gerçekleşen tüm önlemlerdir. Buna, örneğin, meta verilerin optimizasyonu, anahtar kelime optimizasyonu ve internal linking dahildir. Sayfa dışı SEO’nun tam tersi.

OffPage Optimizasyonu nedir?

OffPage optimizasyonu, arama motoru optimizasyonu sırasında kendi web sitenizin dışında gerçekleşen tüm önlemlerdir.

SEO ve SEA nedir?

Arama motoru pazarlamacılığı (Search Engine Marketing), kısaca SEM, Google ve Bing gibi arama motorları aracılığıyla ziyaretçi oluşturmak için tüm önlemleri açıklar. SEM, SEO (arama motoru optimizasyonu) ve SEA (arama motoru reklamcılığı) olarak ikiye ayrılabilir.

SEO’nun Maliyeti Ne Kadardır?

Arma motoru optimizasyonunun maliyeti genellikle saatte 450 ila 1.800 TL veya günlük 3.600 ila 14.000 TL arasındadır.

Anahtar Kelime Araştırması nedir? Anahtar Kelime Analizi nedir?

Anahtar kelime araştırması, şirket için önemli olan ve potansiyel müşteriler tarafından Google veya diğer arama motorlarına girilen tüm arama terimlerini ortaya çıkarır. Profesyonel bir anahtar kelime analizi, arama motorları için başarılı bir optimizasyonun temelidir.

SEO Analizi nedir?

Böyle bir analiz ile web sitenizin arama motoru optimizasyonunun tüm önemli yönleri kontrol edilir. Bu öncelikli olarak içeriği, OnPage optimizasyonunu, link profilini, web sitesinin taranabilirliğini ve indekslenebilirliğini ve URL yönetimini içerir.

SEO yazısı nedir?

SEO yazısı, Google ve Bing gibi arama motorları ile mümkün olan en iyi sonuçları verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu amaçla, içerik belirli anahtar kelimeler için optimize edilmiştir ve kullanıcıların arama niyetini mükemmel bir şekilde kapsamaktadır.

Backlink nedir?

Backlinkler kendi web sitenize yönlendiren geri yönlendiren bağlantılardır. Google’ın web sitenizin ne kadar popüler olduğunu görür ve böylesce sıralamasına yardımcı olur.

Teknik SEO nedir?

Teknik SEO bir web sitesinin teknik optimizasyon olanaklarına odaklanan bir arama motoru optimizasyonu alt alanıdır.

SEO Yöneticisi nedir?

Bir SEO yöneticisi, bir web sitesinin görünürlüğünü artırmak amacıyla arama motoru optimizasyonu ile ilgili faaliyetlerin uygulanması ve kontrolüyle ilgilenir.

Bu Makaleyi paylaşın ve web sitesini büyütmemize yardımcı olun

Halit Karagoez

Merhaba benim adım Halit! Dijital pazarlama alanında 8 yıldan fazla deneyime sahibim ve Singapur'da birkaç büyük projeler üzerinde çalışıyorum. İşte bu sayfada, insanların dijital pazarlama konusunu daha iyi anlamalarına ve dijital pazarlama yöneticisi olarak bir kariyere başlamalarında yardımcı oluyorum.

Dijital Pazarlama Hakkinda Yeni Makaleler