Blogdan nasıl para kazanılır? | Blog Yazarak Para Kazanmak


Bir blogdan nasıl para kazanabilirim? Bir blog ile para kazanırken nelere dikkat etmeliyim? Bir blogdan ne kadar para kazanabilirim? Kendinize de bu soruları soruyorsanız, bu yazı tam size göre. 2021’de blog ile para kazanmak için ne gerektiğini size göstereceğim.

Blogdan nasıl para kazanılır?

Bir blog ile şu şekilde para kazanabilirsiniz: Bir blog, kullanıcıları siteye çekerek ve kullanıcıya bir ürün veya hizmeti tanıtıp satarak ve reklamverenlere reklam yerleşimlerini sunarak para üretir.

Blogdan para kazanma yolları

  • Affiliate Marketing Pazarlama
  • Reklam yerleştirme
  • Dijital ürünler

Aşağıda yazıda yukarıda belirtilen noktalara daha detaylı olarak değineceğim. Lütfen bu altına eklediğim videoya da bir göz atın. Orada her şeyi yine video formatında anlatacağım.Bir blog ile para kazanmak

Çoğu için, bir blogdan para kazanma fikri neredeyse imkansız gibi görünüyor. Muhtemelen sen de öyle düşüneceksin ve seni suçlayamam. İnternette, „sözde uzmanlar“ size çok fazla çaba harcamadan hızlı bir şekilde para kazanabileceğinizi vaat ediyor, ancak böyle bir şey yok. Bir blog ile internet’te para kazanmak çok fazla çalışma ve disiplin gerektirir, ancak yolculuğun sonundaki meyveler öne görede çok tatlıdır.

Blog yazarak para kazanmak için neler yapabilirsiniz?

Bir blog ile para kazanmak için, web sitenizin önce ziyaretçileri olması gerekir: çünkü sitenize kimse gelmezse, kimseye bir şey satamazsınız. Bu nedenle, web sitesi ziyaretçileri kazançlı bir web sitesi için çok önemlidir.

Web siteniz ayda belirli miktarda web sitesi ziyaretçisine sahip olduktan sonra, web sitenizden para kazanmaya başlayabilirsiniz.

blog yazarak para kazanmak

Monetizing ne anlama geliyor?

„Monetizing“ blogda para kazanmak ve satış yapmak için tüm süreçler, etkinlikler ve çabalardır.

Bloglardan para kazanmanın yolları nelerdir? (Monetizing)

Bloglar için aslında farklı gelir kaynakları var. En iyi bilinen ve en popüler olanları Affiliate Marketing pazarlaması, reklam yerleşimleri ve dijital ürünlerin satışıdır. Elbette blog yazarak para kazanmanın birçok yolu var ama ben burada en yaygın ve popüler yöntemleri listelemek istedim.

1. Blog ile Satış Ortaklığı Pazarlaması (Affiliate Marketing)

Affiliate Marketing pazarlaması çok basittir: Ürünle ilgili olması gereken bir konu üzerine bir makale yazarsınız. Örneğin, birine bir odanın nasıl ses geçirmez yapılacağına dair öneriler verebilirsiniz. Bunu yaparken, en iyi sonuçları elde etmek için hangi malzemeleri ve yöntemleri kullanabileceğini listelersiniz. Bahsedilen ürünleri satış ortağınıza link üzeri bağlarsınız. Web sitesi ziyaretçiniz bu linklerin birine tıklarsa, web sitenizden ayrılır ve ortağınızın web sitesine gider ve orada önerdiğin ürünü satın alırsa, bunun için bir komisyon alacaksınız.

Blogunuza Affiliate Marketing pazarlamasını eklemenin nedeni

Affiliate Marketing pazarlamasının bu kadar popüler olmasının nedeni, Affiliate sayesinde para kazanmanın çok pasif bir yöntemi olmasıdır. Linkleri bir kez oluşturulması gerekiyor ve bu kadar. Ortak envanter, nakliye ve müşteri desteğiyle ilgilenir. Sizin Tek „işiniz“, web sitenizin ziyaretçilerine, bahsettiğiniz ürünlerle ilgilenmelerini sağlayacak bilgilendirici içerik yazmaktır.

Blogdan nasıl para kazanılır

Affiliate Marketing pazarlamasını bloga ne zaman dahil etmelisiniz?

Zaman açısından bir kural yoktur, prensip olarak Affiliate Marketing Linklerini baştan dahil edebilirsiniz. Çoğu, Amazon’un Affiliate Marketing programıyla başlar çünkü Amazon, herkese Affiliate Marketing programlarıyla para kazanma fırsatı verir. Tek sorun, Amazon’un az miktarda komisyonu olmasıdır. Bu her zaman böyle değildi, ancak şirketin başarısı ve Affiliate Marketing programının popülarite artışı, Affiliate Marketing programının yüzdelerinin düşmesine neden olmuştur.

Ama dediğim gibi, başlangıçta Amazon ortaklık programı ile başlayabilirsiniz. Ancak daha sonra, daha fazla kazanabilmeniz için alternatif bir ortaklık programı aramalısınız.

Affiliate Marketing’i Kimler Kullanmalı?

Affiliate Marketing pazarlaması, ürün odaklı içerik yazmak isteyen herkes içindir. Başka bir deyişle: Konuyla ilgili ürünleri gerçekten tavsiye edebileceğiniz her yerde mantıklıdır.

2. Blogdan elde edilen reklam geliri

Blogdan elde edilen reklam geliri, para kazanmanın „en kolay“ yoludur. Basitçe söylemek gerekirse, reklam yerleşimlerini web sitesine yerleştirebilir ve bununla para kazanabilirsiniz. Tek şart, gelirin elde edilmesi için belirli miktarda web sitesi ziyaretçisine sahip olmanız gerektiğidir.

Blogdan para kazanma yolları

Bloga neden reklam yerleşimleri eklemelisiniz?

Bunu size şu şekilde açıklamak isterim: Yürüyüş ekipmanı üreticisi olduğunuzu ve ürünlerinizin İnternette reklamını yapmak istediğinizi hayal edin. Yürüyüşle ilgili içeriğe sahip web siteleri ve bloglar bunun için mükemmel olacaktır.

Bu nedenle, bloglarda reklam yerleştirmeleri bir kazan-kazan durumudur. Blog sahibi reklam yerleşimlerinden para kazanır ve reklam veren hedef kitlesine reklamla hitap eder.

Bloga reklam yerleşimleri ne zaman dahil edilmelidir?

Reklam yerleşimlerini bloga entegre etmek, satış ortaklığı pazarlamasından biraz daha karmaşıktır, çünkü birçok reklam platformu önce web sitenizi veya blogunuzu reklam için onaylamak zorundadır.

İnternetteki en büyük reklam ağlarından biri „Google AdSense“ dür. Google AdSense reklam ağı aracılığıyla reklam yerleşimlerini dahil etmek için, web sitenizi Google tarafından kontrol ettirmeniz gerekir. Web sitesi trafiği ve web sitenizin veya blogunuzun belirli yapısal gereksinimleri önemlidir. Bu faktörler olumluysa, reklam eklemenize izin verilecektir.

3. Blog’da Dijital ürünler satmak

Dijital ürünler satmak harika bir şey çünkü ürünler fiziksel değil. Dijital ürünler, örneğin online kursları, web seminerlerini, e-kitapları vb. İçerir. Okçulukla ilgili bir blogunuz varsa, „Yeni Başlayanlar için Okçuluk“ üzerine bir video kursu oluşturabilir ve sunabilirsiniz.

blog ile para kazanmak

Dijital ürünleri veya online kursları nasıl satabilirim?

Ne satmak istediğinize bağlıdır: Internet’de bir video kursu satmak istiyorsanız, önce kursun içeriğini geliştirmeli ve ardından videoya kaydetmelisiniz. Daha sonra web sitenizde bu kursun satılık olduğunu belirtebilirsiniz. Para hesabınıza ulaştığında, alıcıya online kursun indirme linkini gönderebilirsiniz.

Blog Yazarak Ayda Ne Kadar Para Kazanılır?

Ayda 1.000 sayfa görüntülemeye sahip bloglar ortalama 5 ila 20 Euro kazanıyor, ayda 10.000 sayfa görüntüleme ile blogların geliri 200 ila 500 Euro arasında ve 100.000 sayfa görüntülemeyle 1000 ila 5000 Euro arasında.

Bu Makaleyi paylaşın ve web sitesini büyütmemize yardımcı olun

Halit Karagoez

Merhaba benim adım Halit! Dijital pazarlama alanında 8 yıldan fazla deneyime sahibim ve Singapur'da birkaç büyük projeler üzerinde çalışıyorum. İşte bu sayfada, insanların dijital pazarlama konusunu daha iyi anlamalarına ve dijital pazarlama yöneticisi olarak bir kariyere başlamalarında yardımcı oluyorum.

Dijital Pazarlama Hakkinda Yeni Makaleler